Hyppää sisältöön

Kaupunginvaltuusto

Kajaanin kaupungin ylintä päätösvaltaa käyttää valtuusto, johon kuuluu 51 jäsentä. Valtuuston valitsevat kaupungin asukkaat joka neljäs vuosi järjestettävillä kunnallisvaaleilla. Kaupunginvaltuuston tehtävänä on vastata kaupungin toiminnasta ja taloudesta, käyttää kaupungin päätösvaltaa ja siirtää toimivaltaansa hallintosäännön määräyksillä.

Kaupunginvaltuuston kokoukset

Valtuuston kokoukset pidetään kaupungintalon valtuustosalissa ja/tai etäyhteydellä.  Esityslistoihin ja pöytäkirjoihin voi tutustua verkossa. Kokouksia voi seurata joko paikan päällä, suorana verkkolähetyksenä tai videotallenteena 14 päivän ajan.

Valtuuston kokoukset keväällä 2021

8.2. 2021
22.3. 2021
31.5.2021
21.6.2021

Loppuvuoden kokoukset ilmoitetaan kesän loppupuolella.

Valtuuston kokoukset Kajaanin YouTube kanavalla

Valtuutetut 2017 – 2021

Valtuuston puheenjohtajana toimii Miikka Kortelainen (VAS), 1. varapuheenjohtajana Timo Meriläinen (PS) ja 2. varapuheenjohtajana Maarit Ojavuo (KESK). Kokousten sihteerinä toimii hallintojohtaja.

  • Hatva Teuvo
    teuvo.hatva@kajaani.fi
    p. 050 536 7890

    Karppinen Veli-Matti
    veli-matti.karppinen@kajaani.net
    p. 040 585 3645

    Niemelä Paavo
    paavo.j.niemela@gmail.com
    p. 044 261 7477

    Ojavuo Maarit, kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja
    maarit.ojavuo@outlook.com
    p. 040 570 8497

    Okkonen Arto
    arto.okkonen@imagon.com
    p. 040 300 4000

    Patronen Kaija
    kaija.patronen@tutka.net
    p. 044 540 3847

    Paukkeri Tero
    tero.paukkeri@gmail.com
    p. 040 581 7472

    Poutiainen Jukka
    jukka.poutiainen63@gmail.com
    p. 040 058 6518

    Pyykkönen Pauli
    pauli.pyykkonen@hotmail.com
    p. 040 820 1151

    Rantala Johanna
    johanna.h.rantala@gmail.com
    p. 044 240 6869

    Rimpiläinen Anni
    anni.rimpilainen@edukajaani.fi
    p. 040 558 5715

    Nyman Anne
    anneseilonen@gmail.com
    p. 050 328 2192

    Tornberg Raimo
    raimo.tornberg@kao.fi
    p. 044 715 7139

    Ålander Tanja
    tanja.alander1@gmail.com
    p. 044 321 7945

  • Huotari Panu
    panuhuotari@gmail.com
    p. 044 280 8144

    Kaikkonen Vesa
    vesa.kaikkonen@kajaani.fi
    p. 044 710 0215

    Kortelainen Miikka, kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
    miikka.kortelainen@kajaani.fi
    p. 045 133 5123

    Kyllönen Antero
    antero.kyllonen@saunalahti.fi
    p. 040 028 2763

    Kyllönen Sari
    sari.kyllonen73@gmail.com
    p. 044 535 9953

    Leivo Veli-Pekka

    Lämpsä Jouni
    jouni.lampsa68@gmail.com
    p. 040 481 7400

    Mikkonen Ritva
    ritva.mikkonen@pp1.inet.fi
    p. 050 514 6180

    Myllylä Raili
    railianneli.myllyla@gmail.com
    p. 044 513 4915

    Räisänen Aki
    aki.k.raisanen@gmail.com
    p. 050 594 8501

  • Juntunen Hannu
    hannu.juntunen@hotmail.com
    p. 040 081 8144

    Laatikainen Tuomas

    Leppänen Akseli
    akseli.leppanen@tilitaito.fi
    p. 044 533 6073

    Ojala Katriina

    Sarparanta Tiina

    Sistonen Toivo
    toivo.sistonen@lh.kajaani.fi
    p. 044 238 0410

    Suutari Eero
    eero.suutari@gmail.com
    p. 050 512 0594

    Toppinen Ari

  • Kyllönen Tiina
    tiina.kyllonen@lh.kajaani.fi
    p. 050 432 3236

    Kiljunen Ella
    ellakiljunen57@outlook.com
    p. 044 348 1357

    Ohtonen Helena
    helena_ohtonen@hotmail.com
    p. 044 284 7912

    Oikarinen Markku
    markku.oikarinen@kajaani.net
    p. 040 029 5803

    Piirainen Raimo
    raimo.piirainen@eduskunta.fi
    p. 050 512 1587

    Tartia-Jalonen Aila
    kainuunomaiset@gmail.com
    p. 044 013 7021

    Varimo Pertti
    pertti.varimo@lh.kajaani.fi
    p. 050 438 2561

  • Aavakare Eila
    eila.aava@gmail.com
    p. 044 273 0610

    Arffman Pasi
    p.arffman@hotmail.fi
    p. 040 093 4375

    Kilpeläinen Pasi
    pasi@baari.net
    p. 050 414 4166

    Meriläinen Timo, kaupunginvaltuuston 1. varapuheenjohtaja

    Niva Teemu
    teemu.niva@pp1.inet.fi
    p. 040 415 7679

    Partanen Minna

  • Huusko Päivi
    paivihuu@gmail.com
    p. 040 767 2550

    Karvinen Hanna

    Kemppainen Anne

    Keränen Silja
    silja.keranen@iki.fi
    p. 050 019 0683

    Jyrkäs Nina

  • Kemppainen Hannu S
    kemppainen.hannu@kajaani.net
    p. 044 313 3444

Tiedusteluihin vastaa