Hyppää sisältöön

Kaupunginvaltuusto

Kajaanin kaupungin ylintä päätösvaltaa käyttää valtuusto, johon kuuluu 51 jäsentä. Valtuuston valitsevat kaupungin asukkaat joka neljäs vuosi järjestettävillä kunnallisvaaleilla. Kaupunginvaltuuston tehtävänä on vastata kaupungin toiminnasta ja taloudesta, käyttää kaupungin päätösvaltaa ja siirtää toimivaltaansa hallintosäännön määräyksillä.

Kaupunginvaltuuston kokoukset

Valtuuston kokoukset pidetään kaupungintalon valtuustosalissa ja/tai etäyhteydellä.  Esityslistoihin ja pöytäkirjoihin voi tutustua verkossa. Kokouksia voi seurata joko paikan päällä, suorana verkkolähetyksenä tai videotallenteena 14 päivän ajan.

Valtuuston kokoukset syksyllä 2021

9.8. 2021
20.9. 2021
8.11.2021
13.12.2021

Ensi kevään kokoukset ilmoitetaan vuoden vaihteessa.

Valtuuston kokoukset Kajaanin YouTube kanavalla

Valtuutetut 2021 – 2025

Valtuuston puheenjohtajana toimii Eila Aavakare (PS), 1. varapuheenjohtajana Tiina Kyllönen (SDP) ja 2. varapuheenjohtajana Aki Räisänen (VAS). Kokousten sihteerinä toimii hallintojohtaja.

  • Hatva Teuvo, kaupunginhallituksen puheenjohtaja
    teuvo.hatva@kajaani.fi
    p. 050 536 7890

    Immonen Marjatta

    Karppinen Veli-Matti
    veli-matti.karppinen@kajaani.net
    p. 040 585 3645

    Kinnunen Eveliina
    eveltsu@gmail.com

    Leinonen Minna
    leinonenminna8@gmail.com

    Niemelä Paavo
    paavo.j.niemela@gmail.com
    p. 044 261 7477

    Patronen Kaija

    Paukkeri Tero
    tero.paukkeri@gmail.com
    p. 040 581 7472

    Poutiainen Jukka
    jukka.poutiainen63@gmail.com
    p. 040 058 6518

    Pöllänen Tuija
    tuija.pollanen@gmail.com
    p. 044 073 2027

    Rimpiläinen Anni
    anni.rimpilainen@edukajaani.fi
    p. 040 558 5715

    Tornberg Raimo
    raimo.tornberg1@gmail.com
    p. 044 715 7139

     

  • Aavakare Eila, kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
    eila.aavakare@kajaani.fi
    p. 040 357 7242

    Arffman Valtteri
    valtsu1992@gmail.com
    p. 050 342 9513

    Arffman Pasi
    p.arffman@hotmail.fi
    p. 040 093 4375

    Heikkinen Tea

    Karjalainen Tuukka

    Kilpeläinen Pasi
    pasi.kilpelainen@lh.kajaani.fi
    p. 050 414 4166

    Kääminen Teppo

    Lesonen Jyrki

    Manninen Anssi

    Partanen Minna

    Raesalmi Toni
    toni.raesalmi@gmail.com
    p. 044 019 7610

     

  • Hakkarainen Peppiina

    Kaikkonen Vesa
    vesa.kaikkonen@kajaani.fi
    p. 044 710 0215

    Karjalainen Saara

    Kortelainen Miikka, kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja
    miikka.kortelainen@kajaani.fi
    p. 045 133 5123

    Kyllönen Sari

    Leivo Veli-Pekka
    corvusfrugilegus@gmail.com

    Lämpsä Jouni
    jouni.lampsa68@gmail.com
    p. 040 481 7400

    Myllylä Raili
    railianneli.myllyla@gmail.com
    p. 044 513 4915

    Räisänen Aki, kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja

  • Enroth Paavo

    Halonen Auli

    Pakkala-Juntunen Sanna

    Perhovaara Jaakko

    Sistonen Toivo
    toivo.sistonen@lh.kajaani.fi
    p. 044 238 0410

    Suutari Eero, kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja

    Suutari Hannu

    Tervonen Miariikka

  • Hekkala Heikki

    Kangasharju Marjo

    Kyllönen Tiina, kaupunginvaltuuston 1. varapuheenjohtaja

    Ohtonen Helena

    Oikarinen Markku
    markku.oikarinen@kajaani.net
    p. 040 029 5803

    Piirainen Raimo
    raimo.o.piirainen@gmail.com
    p. 050 512 1587

  • Alakärppä Mikko

    Kemppainen Anne
    annekemppainen08@gmail.com

    Keränen Silja

    Kuvaja Karoliina

  • Moilanen Veijo

Tiedusteluihin vastaa