Olet täällä

Muuttajalle

Kajaaninjoki ja rauniolinna
Olemme koonneet tälle sivustolle muuttajan tietopaketin. Sivustolta löytyy tietoa asumisesta, terveydenhuollosta, sähkön, veden ja lämmön jakelusta, kierrättämisestä ja jätehuollosta, julkisista palveluista, koulutuksesta, harrastusmahdollisuuksista, joukkoliikenteestä ja kulttuuripalveluista.

Sopivan kokoisesta Kajaanista löytyvät lähietäisyydeltä monipuoliset palvelut ja upeat virkistysmahdollisuudet. Kajaanissa pääset luontoon jo kotiovelta, eikä vapaa-aika kulu liikenneruuhkissa. Osaamista löytyy arjen palveluista kansainväliseen huipputasoon. Kajaanin strategian visio on Luontokaupunki Kajaani kasvun kärjessä 2022.

Renforsin ranta

Palautetta sivuston sisällöstä voi antaa osoitteella viestinta@kajaani.fi

Asuminen
OP-Koti, Väinämöisenkatu 17 Kajaani OP-koti verkkosivut
Sp-Koti, Lönnrotikatu 14, Kajaani Sp-koti verkkosivut
Kiinteistömaailma, Välikatu 5 Kajaani Kiinteistömaailman verkkosivut
Linna LKV, Koivukoskenkatu 12, Kajaani Linna LKV verkkosivut
Tili- ja Kiinteistötoimisto Korhonen Oy, Lönnrotinkatu 8 B 7 Kajaani Tili- ja Kiinteistötoimisto Korhonen Oy:n verkkosivut
Kainuun asuntomarkkinat (vuokra-asunnot), Kauppakatu 34 B, Kajaani Kainuun asuntomarkkinat verkkosivut
Kajaanin Pietari (kaupungin vuokra-asunnot), Linnankatu 18 A 2, Kajaani www.kajaaninpietari.fi

Tontit, kartat ja kaavoitus
Kartat ja paikkatieto, http://www.kajaani.fi/fi/palvelut/kartat-ja-paikkatieto
Tontit ja rakentaminen, http://www.kajaani.fi/fi/palvelut/tontit-ja-rakentaminen
Kaavoitus, http://www.kajaani.fi/fi/palvelut/kaavoitus

Sammonkaari Sotkamontie

Sähkö, vesi ja lämpö
Kajaanin Vesi, Onnelantie 10, Kajaani www.kajaaninvesi.fi
Kaukolämpö, Loiste www.loiste.fi/kaukolampo
Sähköyhtiö, Kajave www.kajave.fi

Kierrättäminen ja jätehuolto
Ekokymppi (jätehuolto ja kierrätys), www.ekokymppi.fi
Kierrätyskeskus Entrinki, www.entrinki.fi
Lassila & Tikanoja, www.lt.fi/fi

Julkiset palvelut
Verotoimisto, Lönnrotinkatu 2 C, Kajaani www.vero.fi
Kainuun oikeusaputoimisto, Kalliokatu 4, 3. krs, 87100 Kajaani https://oikeus.fi/oikeusapu/kainuunoikeusaputoimisto/fi/index.html
Kainuun TE-toimisto, Kalliokatu 4, 87100 Kajaani https://toimistot.te-palvelut.fi/kainuu
Kajaanin poliisilaitos, Lönnrotinkatu 2 A, 87101 Kajaani https://www.poliisi.fi/oulu
Kansaneläkelaitos KELA, Pohjolakatu 28, 87100 Kajaani www.kela.fi

Koulutus
Varhaiskasvatus, http://www.kajaani.fi/fi/palveluopas/varhaiskasvatus
Opetus ja koulutus, http://www.kajaani.fi/fi/palveluopas/opetus-ja-koulutus

Lehtik

Terveydenhuolto
Kainuun keskussairaala, Sotkamontie 13, 87300 Kajaani. Avoinna ympäri vuorokauden, päivystyspalvelut, laboratorion ajanvaraus ym. https://sote.kainuu.fi/palvelut/keskussairaala
Kajaanin pääterveysasema, Satamakatu 2, 87100 Kajaani https://sote.kainuu.fi/toimipisteet/kajaani-paaterveysaseman-vastaanotto
Terveystalo Kajaani, Lönnrotinkatu 14, 87100 Kajaani https://www.terveystalo.com/fi/Toimipaikat/Terveystalo-Kajaani-Lonnrotinkatu/
Mehiläinen Kajaani, Rajakatu 3, 87100 Kajaani https://www.terveystalo.com/fi/Toimipaikat/Terveystalo-Kajaani-Lonnrotinkatu/

Saavutettavuus
Matka.fi -palvelu on Traficomin tarjoama ovelta-ovelle -reittisuunnittelupalvelu, joka yhdistää liikennemuotoja ja näyttää eri matkustusvaihtoehtoja. www.matka.fi
Kajaanin matkakeskus (linja-auto ja ja juna-asema), Asemakatu 1, 87100 Kajaani
Kaupunki- ja seutuliikenne, http://www.kajaaninseudunjoukkoliikenne.fi

VR - junaliput ja aikataulut, https://www.vr.fi
Lentoasema, Lentokentäntie 7, 87850 Paltaniemi, https://www.finavia.fi/fi/lentoasemat/kajaani

Kaukametsän alue

Kulttuuripalvelut
Kajaanin kaupunginteatteri, Kauppakatu 14, 87100 Kajaani www.kajaaninteatteri.fi
Kongressi- ja kulttuurikeskus Kaukametsä, Koskikatu 2-4, 87200 Kajaani http://www.kajaani.fi/fi/palveluopas/kulttuuri/kongressi-ja-kulttuurikeskus-kaukametsa-koskikatu-2-4
Kajaanin taidemuseo, Linnankatu 14, 87100 Kajaani http://www.kajaani.fi/fi/palveluopas/kulttuuri/kajaanin-taidemuseo
Kainuun Museo, Asemakatu 6, 87100 Kajaani http://www.kajaani.fi/fi/palveluopas/kulttuuri/kainuun-museo
Kajaanin Harrastajateatteri, Kauppakatu 36, 87100 Kajaani https://www.kajaaninharrastajateatteri.fi/
Elokuvateatteri Bio Rex, Kauppakatu 38, 87100 Kajaani https://biorex.fi/biorex-kajaani/

Harrastukset
Harraste Kainuu, http://www.harrastekainuu.fi
Lajit, seurat ja harrastaminen,  http://www.kajaani.fi/fi/palveluopas/liikunta/lajit-seurat-ja-harrastaminen

Vauvauinti

Muut vapaa-aikaan liittyvät hyödylliset linkit
Koe & näe Kajaani, http://www.kajaani.fi/fi/koe-ja-nae
Visit Kajaani-Oulujärvi, www.visitkajaani.fi
Kulttuuriosuuskunta G-voima, http://www.g-voima.fi
Routa Company - tanssin tuotantokeskus, http://routacompany.fi/
Tanssikoulu Kajaani Dance, www.kajaanidance.fi
Kansalaisopiston vapaa-ajan tarjonta, Kaukametsän opisto, www.kajaani.fi/kaukametsanopisto
Liikunta ja retkeilypaikat, http://www.kajaani.fi/fi/palveluopas/liikunta

Vakuutukset
LähiTapiola Kainuu-Koillismaa, Kauppakatu 21 ja Veturitie 1, Kajaani https://www.lahitapiola.fi/henkilo
Fennia, Kauppakatu 9, Kajaani https://www.fennia.fi/
Keskinäinen vakuutusyhtiö Turva, Brahenkatu 1, Kajaani https://www.turva.fi/henkiloasiakkaat
Pohjola vakuutus, Lönnrotinkatu 7, Kajaani https://www.op.fi/pohjolavakuutus

Pankit
Danske Bank, Kauppakatu 9, Kajaani https://danskebank.fi
Kainuun Osuuspankki, Pohjolankatu 18, Kajaani http://www.op.fi//web/op-kainuu
Säästöpankki Optia, Lönnrotinkatu 14, Kajaani http://www.saastopankki.fi/optia

Joutsenet