Kajaanin ammattikorkeakouluun pelialan yrityskiihdyttämö

Kajaanin ammattikorkeakouluun pelialan yrityskiihdyttämö


Kajaani 1.9.2010

Kajaanin ammattikorkeakouluun perustetaan Suomen ensimmäinen pelialan yrityskiihdyttämö, Kajak Game Studio. Investointihankkeessa luodaan pelialan koulutuksen opiskelijoille toimintaympäristö, joka antaa kattavat puitteet sekä oman alan työharjoitteluun että oman yrityksen suunnitteluun, kehitykseen ja kaupalliseen toimintaan.

Kajaanin ammattikorkeakoulun Kajak Game Studio -investointihanke tähtää uudenlaisen ja korkeatasoisen peli- ja simulaatioalan toimintaympäristön syntymiseen. Hankkeessa kalustetaan ja varustetaan nykyaikainen 24-paikkainen pelistudio opiskelijoiden käyttöön. Studio mahdollistaa pelialan opiskelijoille ja aloittaville alan yrityksille kaupallisten pelien kehittämisen ja sen suojissa yritysten on mahdollista kasvaa ja vahvistua.

Kajaanin ammattikorkeakoulun valtakunnallisesti ainutlaatuinen pelialan koulutus antaa erikoisosaamista kaikilla pelikehittämisen osa-alueilla. Opiskelijat muodostavat tuotantotiimejä, jotka kehittävät omia pelituotteita ja tekevät yritysten toimeksiantoja. Investointihanke parantaa peli- ja simulaatioteollisuuden toimintaedellytyksiä Kajaanin seudulla ja edesauttaa Kajaanin ammattikorkeakoulun kehittymistä merkittäväksi peli- ja simulaatioalan osaajaksi.

Hankkeen 270 000 euron investointi toteutetaan tänä vuonna. Kainuun maakuntahallitus on myöntänyt hankkeelle 216 000 euron rahoituksen. Rahoitus koostuu EU-rahasta ja valtion vastinrahasta. Lisäksi investoinnille on saatu yritysrahaa sekä ammattikorkeakoulun omaa rahaa.

Lisätietoja Veli-Pekka Piirainen Kajaanin ammattikorkeakoulu puh. 044 7101 337.

 


Tulosta sivu
Viimeksi muutettu: 1.9.2010 15:01, Heikkinen Tuula